Tytani Sangiovese di Romagna w La Scudreia – Dozza

Rocca Sforzesca Di Dozza / Vini ad Arte 2024

Podczas Vini Ad Arte 2024 organizowanego przez Consorzio Vini Romagna u wrót zamku Rocca Sforzesca Di Dozza, w restauracji Ristorante La Scuderia Dozzarozegrał się przyjacielski pojedynek gdzie przy akompaniamencie duszonej wołowiny w Romagna Albana DOCG z przygotowanymi w staroświeckim stylu ziemniakami oraz grillowanymi warzywami, stanęli w szranki Tenuta de Stefenelli wraz Azienda Agricola Assirelli, którzy postanowili wystawić do „walki” swoje Sangiovese.


Armonia – Romagna DOC Sangiovese bertinoro Riserva 2019 – w pierwszym etapie fermentowała w zbiornikach ze stali nierdzewnej, w kontrolowanej temperaturze. Następnie wino starzone było przez okres dwudziestu czterech miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Armonia raczy aromatami dżemowymi z czerwonych owoców, suszonych kwiatów, białego pieprzu, a wszystko to nasycone nutami dymnymi. Podniebienie bardzo owocowe, wsparte dużą świeżością, z niezbyt narzucającymi się taninami oraz posmakiem czekolady. Dobra struktura w połączeniu z ładnie uwypuklonym owocem i ułożoną tanią, tworzy to wino dość potężnym przedstawicielem czerwonej strony Romanii.Monte del RE – Romagna DOC Sangiovese Superiore Riserva – po fermentacji wino dojrzewało przez dwadzieścia cztery miesiące w beczkach z dębu slawońskiego oraz francuskiego, a następnie jeszcze rok w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Monte del Re posiada bardziej skryty nos, występuje tu dużo leśnych, czerwonych owoców, nut dymnych, wanilii oraz ziół. Usta wydawać by się mogły bardziej odważne, trochę krzyczące swą taniną. Kwasowość równie wysoka, co w przeciwniku. Jest to wino bardziej poważne, którego głównym zadaniem będzie „udźwignięcie” kilogramowego steka wysmażonego na medium lub medium weel.


Ristorante La Scuderia Dozza

Cóż, walka była wyrównana do końca, jednak duszona wołowina z ziemniakami oraz grillowanymi warzywami bardziej uległa urokom Armonii od Tenuta de Stefanelli.

Ciao