Steinwein 1540 – najstarsze białe wino na świecie!

Trudno uwierzyć, iż najstarsza na świecie butelka białego wina, a przynajmniej jej zawartość, datowana jest na 1540 rok. Ta, ostatnia pozostała pełna butelka tego legendarnego rocznika, jest dzisiaj eksponatem w historycznych piwnicach winiarni Bürgerspital w Würzburgu. 


Steinwein 1540
fot: Bürgerspital

„Winogrona zebrane jesienią 1540 r. były uprawiane w słynnej winnicy Würzburg „Stein”, zanim poddano je winifikacji w Piwnicy Winnej Sądu Stanowego.” 

Przechowywana niegdyś w piwnicach Ludwika II Bawarskiego, podczas II wojny światowej została wywieziona do Anglii za sprawą żydowskiej rodziny Simon. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, Henry G. Simon, potomek zbiegłej rodziny oferował wino Dworskiej Piwnicy Wina, jednakże ta wykazała się całkowitym brakiem zainteresowania. Historia tej butelki zainteresowała natomiast ówczesnego mistrza piwnicy, a następnie zarządcy Bürgerspital, Rudolfa Friesa, któremu udało się wypożyczyć ostatnią butelkę Steinwein z 1540 roku, jako ekspozycję. Pod opieką winnicy znalazły się dodatkowo cztery, trochę młodsze butelki wina wypożyczone przez rodzinę Simon.


„Hugh Johnson's Wine History” – słynny angielski znawca i autor wina, który w 1961 roku miał okazję skosztować drugiej butelki „wina tysiąclecia”, napisał:

Winnica Stein (Würzburg)

„Prawdopodobnie najstarsza butelka wina, jaką kiedykolwiek wypito (z przyjemnością) – miała 421 lat – została odkorkowana w Londynie w 1961 roku. Był to Steinwein, czyli wino ze stromej strony winnicy Stein nad Würzburgiem, pięknym barokowym miastem nad Menem ... nadal żył Würzburger Stein z lat czterdziestych XVI w. Do tej pory nic nie uświadamiało mi, że wino jest naprawdę żywym organizmem, ponieważ ten brązowy, przypominający Maderę płyn nadal zawierał aktywne elementy życia, które miało wchłonięte ze słońca tamtego lata. W trudny do zrozumienia sposób, wino to sugerowało nawet jego niemieckie pochodzenie. Byliśmy w stanie wypić około dwóch łyków tej wielowiekowej substancji, zanim umarła z powodu kontaktu z powietrzem, wino oddało ducha..."

Bürgerspital Weingut

Wartość ostatniej na świecie butelki i zarazem jej zawartości (Steinwein 1540), oszacowana została przez specjalistów na sumę około 40.000 Euro. Obecni spadkobiercy nie podjęli jeszcze decyzji, czy "milenijne wino" pozostanie nadal w Bürgerspital, więc nie jest wiadomo, jak długo ten cenny eksponat będzie udostępniony miłośnikom wina.