Spargelzeit und Casteller Hohnart Silvaner VDP.Erste Lage trocken - Fürstlich Castell'sches Domäneamt - Castell 2020

Jeśli mamy szparagi oraz frankońską bocksbeutel (butelkę wina o formie spłaszczonej elipsoidy), to musi to być Silvaner! I tak też jest. Tym razem do podlanych obficie masłem i smażonych na czosnku szparagów, jajka sadzonego oraz grillowanych warzyw dołącza Silvaner 2020 z pojedynczej winnicy – Hohnart. Dawniej zalesione wzgórze zostało wspomniane już w 1266 roku jako ważna winnica w Domäne Castell. Ciepła, południowa ekspozycja charakteryzuje się gliniasto – gipsowym podłożem. Wysokie temperatury w ciągu dnia i chłodniejsze w nocy sprzyjają optymalnemu dojrzewaniu gdzie Hohnart daje wina o owocowych aromatach i pikantnej mineralności.


Casteller Hohnart Silvaner VDP.Erste Lage trocken - Fürstlich Castell'sches Domäneamt - Castell 2020 jest winem powstałym z gron porastających czterdziestoletnie krzewy. Spontaniczna fermentacja oraz dojrzewanie przez rok na osadzie w dębowych beczkach daje wino emanujące aromatami żółtych owoców, podbitych nutami ziołowo korzennymi. Na podniebieniu wybijają się świeże cytrusowe smaki konkurujące z napiętą strukturą kwasowości oraz mineralnym ekstraktem.
O Fürstlich Castell'sches Domäneamt
Frankoński ród Castell swoją historią sięga aż XI wieku (1057r), jednak dopiero 1659 rok, uwiecznia ich na kartach historii, za sprawą pierwszych w Niemczech nasadzeń winorośli silvanera. Kolejny duży i znaczący dla Bawarczyków wpis oznaczony zostaje w 1774 roku, kiedy to powstaje stworzony przez rodzinę, najstarszy w Bawarii – Castell'sche Bank. Obecnie, już 26 pokolenie zarządza 70 hektarami winnic, sklasyfikowanych tylko i wyłącznie jako VDP Erste Lage oraz VDP Grosse Lage. W przepastnych zamkowych piwnicach leżakują wina musujące, jak również wina spokojne, które dojrzewają w dębowych beczkach, wykonanych z lokalnych dębów.