ANTEPRIMA 2024 – ROMAGNA

Anteprima 2024

Niespełna trzy tygodnie temu zakończyło się wydarzenie Vini Ad Arte, którego zwieńczeniem była Anteprima 2024 – prezentacja nowych roczników Sangiovese oraz Albany. W przepastnych przestrzeniach Villa Abbondanzi Resort, zaprezentowanych zostało ponad sto dwadzieścia trzy etykiety win przybyłych ze stref Imola, Predappio, Marzeno, Bertinoro, Serca, Mercato Saraceno, Oriolo, Cesena, Coriano, Verucchio, Brisighella, San Clemente. Do degustacji zaprezentowano dwadzieścia jeden etykiet Sangiovese z rocznika 2023, dwadzieścia dwie etykiety pochodziły z rocznika 2022, natomiast 2021 reprezentowany był przez 30 winiarzy. Następnie pojawiły się bardziej dojrzałe roczniki, jak 2020 reprezentowany za pośrednictwem ośmiu przedstawicieli. Nie zabrakło również producentów, którzy wypuścili na rynek między innymi roczniki 2019-2017. Przedstawiciele białej odmiany zaprezentowali 15 etykiet Albany w wersji wytrawnej jak również i słodkiej (Passito).

Anteprima Romagna Sangiovese 2024

Prezentowane etykiety, reprezentujące czerwoną stronę Romanii potrafią być bardzo przyjemne, zaskakujące jak również czekające jeszcze na swoją kolej. Duża różnorodność spowodowana metodami produkcji, a co za tym idzie efektem końcowym, jakim jest wino, wprowadza w pewne zakłopotanie potencjalnych klientów. Czy to na etapie maceracji, fermentacji, jak również dojrzewania, nie wspominając już o doborze klonów (ponad 40), nie możemy spodziewać się, co spotkamy pod korkiem. Poziom win wydaje się być na wysokim poziomie, nie mniej jednak cały czas to jeszcze ruletka.

W tegoroczne edycji na szczególną uwagę zasługują:

- Vigna Palazzina Sangiovese Superiore DOC 2023 (Tenuta Casali)

- Chiara Condello Sangiovese Predappio 2022 (Vini CONDE')

- Girapoggio Sangiovese Bertinoro Doc 2021 (Bissoni Raffaella)

- Bissoni Riserva Sangiovese Superiore Riserva 2021 (Bissoni Raffaella)

- Alcjone Sangiovese Superiore Doc 2020 (Cantina Mingazzini)

- Armonia Sangiovese Bertinoro Doc 2019 (Tenuta de Stefenelli)

- Pietramora Sangiovese Marzeno Riserva Doc 2018 (Fattoria Zerbina)

- Intenzioni Sangiovese Superiore Riserva 2017 (Domìni Glicine)

Anteprima 2024 - Romagna Sangiovese


Biel wyznacznikiem regionu

Ta odmiana z pewnością zasługuje na wizytówkę tego regionu. Tworzona w dość spójnym charakterze, w całej swej okazałości potrafi oddać charakter terroir. Choć namaszczona dużą słodyczą w gronach, potrafi dawać wina świeże i aromatyczne, ciężkie (konsumpcyjne) w swej wytrawności z zgrabnie schowanym za owocem, alkoholem (dochodzącym często do 15-15,5%) po wina słodkie, muśnięte szlachetną pleśnią.

Jeśli mielibyśmy wyróżnić białe, wytrawne wizytówki regionu, to z pewnością możemy zaliczyć do nich:

- Cinquantacinque Secco Albana Docg 2022 (Cantina Mingazzini)

- Bianco di Ceparano Albana Secco Docg 2023 (Fattoria Zerbina)

- Tantalilli Albana Secco Docg 2021 (Tenute Tozzi)

- Codronchio Albana Secco Docg 2022 (Fattoria Del Monticino Rosso)

- Masseliana Albana Secco Docg 2023 (Tenuta Masseliana)

- Alba della Torre Albana Secco Docg 2022 (La Sabbiona)

Anteprima 2024 - Romagna Albana 2024


Przedstawiciele słodkiej strony regionu zaprezentowali się przez pryzmat szesnastu etykiet. Podsuszane, zbierane wraz ze szlachetną pleśnią, nierzadko starzone, każde z nich potrafiło zauroczyć.

W tym przypadku na wyróżnienie zasługują:

- Innamorato Albana Passito Docg 2022 (Poderi Morini)

- Ally Albana Passito Docg 2020 (Tenute Tozzi)

- Colle del Re Passito Albana Passito Docg 2015 (Umberto Cesari)

- AR Albana Passito Riserva Docg 2019 (Fattoria Zerbina)

Anteprima 2024 - Albana Passito

Romania pokazuje, jak potrafi być często spójna lecz również jak jeszcze odmienna. Doceniajmy jej progres, a z pewnością za kilka lat będziemy cieszyć się wspaniałą Albaną oraz Sangiovese.