PECHSTEIN – Forst Riesling Trocken 2015 od Weingut Heinrich Spindler

Wiedzieliście, że winiarnia Heinrich Spindler uznawana jest za jedną z najstarszych winiarni w Niemczech?

Od 1620 roku jest własnością rodziny Spindler, a dziś w jedenastym już pokoleniu zarządza dwudziestoma hektarami winnic zlokalizowanymi w obszarze (Mittelhaardt-Deutsche Weinstraße), w niemieckim regionie winiarskim Palatynat (Pflaz). Zakorzeniona w rodzinnych tradycjach, sprawuje pieczę nad pojedynczymi winnicami Elster, Freundstück, Jesuitengrten, Kirchenstück, Musenhang, Pechstein, Stift i Ungeheuer (Forst), Herrgottsacker (Deidesheim), a także Nußbien i Reiterpfad (Ruppertsberg).

Obecnie Markus Spindler na glebach wapiennych, bazaltowych oraz kolorowym piaskowcu, skupia się na uprawie rieslinga, który zajmuje blisko 85% powierzchni winnic. Spindlerowie przywiązują dużą wagę do „kontrolowanej, przyjaznej dla środowiska uprawy winorośli”, co oznacza konsekwentne unikanie chemicznych środków chwastobójczych, nawożenie środkami organicznymi oraz unikanie środków owadobójczych i stosowania feromonów do zwalczania szkodników. Jedną z niekamienicznych posiadłości Heinrich Spindler, jest pojedyncza parcela Pechstein Forst, która za sprawą powulkanicznych, bazaltowych gleb oraz sprzyjającemu mikroklimatowi nadaje winom niezwykłą mineralność, a zarazem subtelność jak również głębię.


PECHSTEIN-Forst Riesling Trocken 2015

Jest bardzo dojrzałym winem, które emanuje dość mocnymi aromatami cierpkich cytrusów, z niuansem orzechowym, nutą dymu, pigwy oraz krzemienia. W ustach powściągliwe cytrusy, suszona trawa oraz ziemistość. Wyczuwalna jest duża kwasowość i mineralność, która w całości kończy to wino długim goryczkowym finiszem. Forst Riesling Trocken 2015 jest winem zasługującym z pewnością na najwyższe podium GROSSE LAGE (tłum. doskonała lokalizacja) w niemieckiej klasyfikacji win VDP. A wszystko to w towarzystwie (hand made) Zinger Burgerów z panierowanym na ostro, złocistym kurczakiem, sosem majonezowym i porcją zielonej sałaty.