MAXIMIN GRÜNHAUS – 2021 SCHLOSS RIESLING W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Grünhaus, zwanym wówczas „Villa ad Valles”, pochodzi z 6 lutego 966 r. Cesarz Otton I, dziedzic Karola Wielkiego, potwierdził darowiznę złożoną w VII wieku przez króla Franków Dagoberta. W tym czasie budynki, winnice i otaczający je teren zostały przekazane klasztorowi benedyktynów św. Maksymina w Trewirze. W 1882 roku nabył go przodek Carla von Schuberta, który w piątym pokoleniu swojej rodziny był właścicielem majątku Grünhaus.

Zabytkowa posiadłość Maximin Grünhaus leży u podnóża długiego, stromego zbocza skierowanego na południe, na lewym brzegu rzeki Ruwer, około dwóch kilometrów w górę rzeki od ujścia Mozeli. Posiadłość należy do rodziny Carla von Schuberta i dzieli się na trzy odrębne, ale sąsiadujące ze sobą winnice: Abtsberg, Herrenberg i Bruderberg. Każda z tych winnic ma swoje własne, wyraźne różnice w terroir, które uwypuklają wyjątkowy charakter win produkowanych w winiarni.

2021 Schloss Riesling jest winem o aromatach zielonego jabłka, moreli oraz brzoskwini. Drugoplanowo ukazują się niuanse miodowo-kwiatowe. Na podniebieniu bardzo szeroki wachlarz owoców. Dominują owoce cytrusowe, takie jak limonka i biały grejpfrut, ale są też dojrzałe żółte owoce, takie jak pigwa i mirabelka. W dalszej części ukazuje się ziołowość, mineralność oraz słoność. Jednak  wino pozostawia soczyste odczucie w ustach, niesione stymulującą kwasowością.