Tarcal Bor 2022 – zjednoczony Tarcal

Tarcal Bor jest bardzo ciekawą inicjatywą, powstałą w wyniku silnej współpracy tarcalskich winiarzy. Koncept stworzenia wspólnego wina powstał w połowie ubiegłej dekady, a celem stworzenia tego wina było promowanie i zarazem wzmacnianie rozwoju gospodarczego, kulturalnego oraz winiarskiego historycznej wsi Tarcal. 

W tym wspólnym projekcie, w latach 2016-2022 wzięli udział między innymi: Basilicus, Tokaj Kikelet Pince, KERN-Bor, Gróf Degenfeld, Katalin Palásthy, Myrtus Pince Tokaj, Kutató Intézet, Tokajicum i Majoros Birtok. Koncept wytworzenia wspólnego wina skupia się w każdej edycji na kupażu dwóch szczepów (furmint oraz hárslevelű) pochodzących z (w zależności od rocznika) z różnych tarcalskich winiarni. Więc można by rzec, iż jest to zarazem kupaż odmian jak również wspólny kupaż różnych winiarni. W projekt rocznika 2022 zaangażowali się: Majoros Birtok, Myrtus Pince, Basilicus, Kikelet Pince, Grof Degenfeld oraz Katalin Palásthy.

Taka hybrydyzacja stworzyła wino o cytrusowych aromatach z niuansami zielonego jabłka oraz gruszki. W ustach bogate i złożone. Pojawia się dużo egzotycznego owocu, przypraw z delikatnym podkręceniem beczką. Wino zostało wyprodukowane zaledwie w ilości 1304 butelek i praktycznie dostępne jest tylko w lokalnych winiarniach, biorących udział w projekcie. Wino świetnie komponuje się z owocami morza, serami, pieczonymi rybami jak również krewetkami.