Pełnoletni Furmint od Demetera Zoltána

Demeter Zoltán to jedno z dwóch najgłośniejszych nazwisk w Tokaju, a zarazem najważniejsze jeśli chodzi o kultywowanie tradycji regionu oraz promowanie lokalnej kultury.

Należący do czołówki tokajskich winiarzy, swoją przygodę z winiarstwem rozpoczął od studiów ogrodniczych w Budapeszcie, pracy w Stanach Zjednoczonych, Francji oraz Anglii. Na stałe powrócił do Tokaju w 1993 roku, aby zająć się zakładaniem i prowadzeniem „na zlecenie” nowych winnic. Wraz z legendą Tokaju, Istvánem Szepsym w 1997 roku odrodził markę Királyudvar, gdzie pod auspicjami dwóch potężnych nazwisk powstał legendarny, wytrawny furmint, który wyznaczył nowy standard wytrawnego smaku Tokaju.

Od 2008 roku, Zoltán koncentruje się całkowicie na własnych, 9 pojedynczych winnicach o powierzchni około siedmiu hektarów, położonych w obrębie pięciu miejscowości: Szeremli w Tokaju, winnic Holdvölgy i Újhegy w miejscowości Rátka, Betsek i Veres w Mád oraz winnic Kakas i Lapis w Bodrogkeresztúr, produkując rocznie około 15.000 butelek. Duże przywiązanie do regionu oraz poszanowania tradycji, skutkuje produkcją win, które w bardzo dużej mierze uważane są za wzorcowe, „Wyraźnie odzwierciedlając złożoną geologię swojego miejsca oraz charakter ich odmian.”

Furmint Lapis 2006

Wino jest dość trudne w zrozumieniu. Pierwszym aspektem jest z pewnością jego wiek, drugim dość wysoki (14%) alkohol. Zbyt słuszny wiek nie był łaskawy dla kondycji wina, ale nie uśmiercił go. Pozytywnym czynnikiem była długa dekantacja, która otworzyła bardzo zamknięte wino. W ustach powróciły dość ostre cytrusy, herbaciana nuta, z przebijającym się mocnym utlenieniem. Usta cytrusowe, mineralne i również podbite smakami utlenienia. Całość specyficzna w odbiorze, ale ciekawa sensorycznie w towarzystwie kuchni azjatyckiej.