Classique Brut z pierwszego rocznika

Brunch’ową porą poleca się Classique Brut z Winnica Turnau. Ta konkretna etykieta pochodzi z pierwszego rocznika (2019), w którym to wino musujące zostało wyprodukowane. Jego premiera nastąpiła pod koniec grudnia 2020 roku i od tego czasu Classique Brut dojrzewał w naszej piwniczce.

Classique Brut z pierwszego rocznika to kupaż trzech odmian winorośli: seyval blanc (50%), pinot noir (30%) oraz chardonnay (20%). Wino powstało metodą drugiej fermentacji w butelce. Odmiennie od kolejnych edycji, wino z pierwszego rocznika dojrzewało na osadzie przez 11 miesięcy (kolejne roczniki – 20 miesięcy). Po ponad trzech latach od zbiorów wino charakteryzuje się aromatami owoców cytrusowych, owoców sadu, z wyrazistą nutą chlebowo-drożdżową. Usta nadal świeże i sprężyste. Wyczuwalne nuty chlebowe wraz z wyrazistą cytrusowością tworzy to wino bardzo poważnym graczem na rynku musujących win.

Jak każde wino musujące, jest ono otwarte na szeroką paletę połączeń kulinarnych. Począwszy od aperitifu, poprzez proste, lekkie przystawki, delikatne mięsa, aż po wyszukane owoce morza. W naszym jednak przypadku, brunch’ową porą polecają się do musującego Classique Brut, grzanki z puszystym Rians La Roulé, szczypiorkiem oraz kawiorem.