Pinceköz Szamorodni 2017 – moc słodyczy z północno-zachodniego Tokaju

Abaújszántó to mała wioska, która otwiera północno-zachodnie wrota Tokaju. Choć nie jest tak znana jak inne tokajskie miejscowości (Tokaj, Tarcal, Mád, Erdőbénye czy Bodrogkeresztúr), to w swoich granicach również skrywa małe, rodzinne winiarnie. Do przedstawicieli winiarskiej wizytówki Abaújszántó, należą między innymi Palkó Borok, Lengyel Ottó pincéje, Tokaj Pendits, Galambos Pincészet oraz Pinceköz.

Pinceköz to bardzo młoda, bo zaledwie piętnastoletnia historia Pétera Pásztora z winami. W 2008 roku postanowił on otworzyć rzemieślniczą winiarnię w rodzinnym domu z przestrzenną piwnicą (z węg. pinceköz). Początkowo operował na jednym hektarze upraw, a dziś dogląda bodajże siedmiu już hektarów winnic, obsadzonych lokalnymi szczepami: furmint, hárslevelű, sárga muskotály oraz kabar. W pierwszej fazie wytwarzania win Péter Pásztor skupiał się tylko i wyłącznie na stali, w której powstawały wina wytrawne, z biegiem czasu jednak zainwestował w beczki, by tworzyć słodkie wina.

Jednym z win będących w ofercie Pinceköz jest Szamorodni Édes 2017, wino o rzadko spotykanej, tak wysokiej słodyczy. Przypadające 197g/l cukru resztkowego przy niezbyt wysokiej kwasowości, czyni to wino trochę „lepiącym”. Jednak zabójczą słodycz rekompensują ciepłe egzotyczne owoce, kandyzowane skórki pomarańczy, nuty miodowe oraz przyjemna wanilia. Wino dostępne jest tylko w winiarni w Abaújszántó oraz w sklepie ze słodkościami Ízes Örömest, znajdującym się przy Bodrogkeresztúri út 48/B, w połowie drogi pomiędzy Tokajem, a Bodrogkeresztúr.