Cantina del Redi – Rosso di Montepulciano 2021

Aby wrócić do początków historii tej konkretnej etykiety trzeba cofnąć się do 1937 roku, kiedy to czternastu toskańskich producentów połączyło siły, aby utworzyć spółdzielnię, która ożywi region i jego produkcję wina. I tak narodziła się Vecchia Cantina Di Montepulciano, która przez ponad osiemdziesiąt lat funkcjonowania na „rynku” Montepulciano została okrzyknięta najstarszą w Toskanii oraz największą w okolicy. Obecnie spółdzielnia skupia w swoich szeregach ponad czterystu członków będących posiadaczami ponad tysiąca hektarów. Ich winnice rozciągają się na terytoriach toskańskich gmin Montepulciano, Pienza, Cetona, Torrita di Siena, Sinalunga, Foiano della Chiana, Castiglion Fiorentino, Cortona i Chiusi, a także umbryjskich gmin Città della Pieve i Castiglion del Lago.

Cantina del Redi jest wyodrębnioną marką Vecchia Cantina di Montepulciano, która swą nazwą składa hołd nadwornemu lekarzowi rodziny Medyceuszy - Francesco Redi (1626-1697), który po degustacji 500 rodzajów win, w swoim poemacie „Bachus w Toskanii” stwierdził „Montepulciano każdego wina jest królem”. To linia win, która skupia się w bardzo dużej mierze na jakości, ukazując charakter produkowanych tu win.

Rosso di Montepulciano 2021

To jedna z podstawowych etykiet linii Cantina del Redi, wypuszczana na rynek kilka lat wcześniej, jest poniekąd drogowskazem dla Vino Nobile di Montepulciano. Złożone w całość Rosso jest winem, które dojrzewało w beczkach co najmniej trzy miesiące, dając świeże i łatwe do picia wino. Wino charakteryzuje się rubinowym kolorem z fioletowymi refleksami. W aromatach pierwszorzędnie grają czerwony jagody, następnie przebijają się wiśnie, tytoń oraz przyprawy. Usta zwięzłe, dość charakterne z wybijającą się taniną. Czerwone owoce są serwowane w wytrawnej wersji, a pikantne przyprawy tworzą ciekawe wykończenie. Całość tworzy dość dobrą spójność, która zachęca do sięgnięcia po kolejny kieliszek. Wino dobrze sprawdzi się w towarzystwie czerwonych mięs, dojrzałych serów jak również z pizzą e salame.