Tokaj Guide 2023 – praktyczny przewodnik po Tokaju

TokajGuide spisany piórem Gergela Ripki, to kompendium wiedzy dla wszystkich miłośników wina oraz turystów, którzy zamierzają odwiedzić ten magiczny region.

To już piąta, najnowsza edycja przewodnika o regionie winiarskim Tokaj. Pierwsze wydanie tego przewodnika ukazało się w 2014 roku, a następnie zgodnie z zamierzeniami autora przewodnik ukazywał się w latach 2016, 2019 oraz 2021. Aktualne, stale rozbudowywane wydanie ukazało się wraz z początkiem października. Przewodnik wydany jest w dwóch językach; węgierskim oraz angielskim i na 558 kartach przekazuje mnóstwo informacji o tym majestatycznym, pełnym historii węgierskim regionie winiarskim.

W najnowszym, rozszerzonym wydaniu przewodnik w dużej mierze poświęcony jest tokajskim winnicom, ich lokalizacji, opisów winiarni oraz przydatnych informacji, jak chociażby: informacji o winiarzu, roku założenia winiarni, areale nasadzeń, uprawianych szczepach, rocznej ilości produkowanych butelek, możliwości zakupów, noclegu, dostępu komunikacyjnego oraz wielu innych. A wszystko to posegregowane na winiarskie miasteczka, jak Tokaj, Tarcal, Mád, Szerencs, Rátka, Tállya, Abaújszántó, Bodrogkeresztúr, Erdőbénye, Olaszliszka, Tolcsva, Hercegkút i Sárospatak, którym towarzyszą bardzo dokładne mapy z naniesionymi pojedynczymi parcelami i winiarniami. Prócz powyższego, w przewodniku znajdziemy między innymi: rekomendowane wina do degustacji oraz zakupu oraz winiarnie wyróżnione i zasługujące na konieczne ich odwiedzenie.
W najnowszej edycji Gergely Ripka poświęca regionom, winnicom oraz winiarniom blisko 280 stron, opisując ponad 170 winiarni.
Pozostałe karty przewodnika poświęcone punktom gastronomicznym, wartym odwiedzenia restauracjom, hotelom oraz miejscom noclegowym, atrakcjom dotyczących pieszych wędrówek, zamkom i pałacom regionu oraz wydarzeniom winiarskim przypadającym na 2024 rok.
Jednakże Tokaj Guide to nie tylko przewodnik, to skryta w 558 stronicach historia winiarskiego regionu Tokaj jak również ponda 500-letnia tradycja Tokaju aszú. Uzyskamy tu również informacje jakości poszczególnych roczników win, których historia rozpoczyna się wraz z 1524 rokiem.


Jeśli kochacie wina tokajskie oraz planujecie odwiedzić ten malowniczy region, to Tokaj Guide jest obowiązkową pozycją w Waszej biblioteczce i oczywiście towarzyszem każdej wyprawy. Już niebawem dostępny będzie w prawie każdej winiarni oraz restauracji w Tokaju, a także na polskim rynku, a to za sprawą nowosądeckiego importera,
Rafa Wino.
P.S. Przewodnik Tokaj Guide został uznany za „Najlepszą europejską książkę o winach” w konkursie Gourmand International Awards.