Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2004 – powrót do przeszłości

Tym razem „Wielki Tokaj” daje się poznać od strony Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2004, z winnicy założonej w 1948 roku przez przeprowadzające nacjonalizację przemysłu i kolektywizację rolnictwa, państwo węgierskie. Działający pod nieistniejącą już nazwą Tokaj Kereskedőház w 2013 roku rozpoczął proces całkowitej transformacji polegającej na zainwestowaniu w rozbudowę winiarni, zwiększenie areału upraw, inwestycję w sprzęt oraz maszyny. Odbudowujący się pod nowym szyldem @Grand Tokaj miał stać się znaczącym graczem na tokajskim rynku i rozpoznawalną na całym świecie marką, która dzięki nazwie podkreślała swoją rolę w regionie.

Choć wino powstało już po ustrojowych przemianach, w pełni oddaje swój konserwatywny styl. Również jego wiek w dużej mierze przyczynia się do takiego stanu. Wino ma piękny ciemno-bursztynowy kolor. W nosie na pierwszym planie uwalniają się aromaty orzechów, miodu rzepakowego, suszonej moreli z delikatną nutą traw. Podniebienie spotyka się z karmelem, suszoną morelą, brązowym cukrem, herbatą i wanilią. A wszystko to podbite średnią kwasowością. Wspaniałe wino powstałe w konserwatywnym stylu, które przenosi nas w świat tokajskiej historii.

Niestety, wino nie jest dostępne w naszym rynku, a i dość trudno nabyć je w kraju pochodzenia. Nie mniej jednak, wytrawne oko jest w stanie wyszukać taką perełkę!