Winnica Vanellus - ORTUS 2019

Początek lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wytyczył historię uprawy winorośli w odrodzonej Polsce, a to za sprawą prekursora polskiego winiarstwa, Romana Myśliwica -założyciela legendarnej Winnica Golesz, zlokalizowanej pomiędzy Jasłem a Pilznem. Z biegiem lat za prekursorem poszli też inni entuzjaści oraz pasjonaci, tworząc wokół Jasła swoje winnice.

Winnica Vanellus

Winnica Vanellus – kiedy Szpak zauroczył Czajkę
Jedną z winnic zlokalizowaną na Jasielskim Szlaku Winnym, jest położona w Jareniówce Winnica Vanellus, której historia sięga 2006 roku. A wszystko zaczęło się od Szpaka, Wiktora Szpaka właściciela sąsiadującej Winnica Jasiel, który zauroczył Barbarę Czajkę swoją winnicą oraz winem ze szczepu rondo, udowadniając tym samym, iż w tym regionie można wyprodukować dobrze zbalansowane i pełne wina. Był to zarazem pewien pomysł na adaptowanie ogrodu, w którym w niedługim czasie pojawiło się 300 krzewów, tworząc małą, powstałą na własne potrzeby Winnicę Vanellus.


W typowo „garażowej winiarni”, mieszczącej ledwie kilka tanków oraz pomieszczenia do starzenia i magazynowania win, powstają wina tylko i wyłącznie ze szczepów hybrydowych, takich, jak: solaris, muscaris, seyval blanc, johanniter, rondo, regent oraz cabernet cortis. Choć pojawiają się zakusy na obsadzenie winnicy szlachetnymi szczepami (vitis vinifera) jak riesling oraz chardonnay, to na obecną chwilę możemy cieszyć się czterema etykietami, które zostały nazwane (z łaciny) porami dnia. Jedna z nich to ORTUS 2019 (świt).
Jest to wino powstałe ze szczepu seyval blanc, dojrzewające częściowo w beczkach z dębu francuskiego, przez okres około 3 miesięcy. W nosie dominuje świeżość i zarazem pełnia aromatów. Można doszukać się nut cytrusowych, owoców sadu oraz polnych kwiatów. W smaku bardzo ładnie zrównoważone, strukturalne z uwypuklonym owocem oraz dość sporą kwasowością. Doskonale sprawdzi się jako aperitif w ciepłe, słoneczne dni, lub jako partner szparagów, owoców morza, grillowanych ryb oraz serów.

Winnica Vanellus

"Praca z naturą, obserwowanie dojrzewania roślin, a potem wytworzonego z ich owoców trunku, który pomaga pielęgnować atmosferę i kontakty z bliskimi, to jedna z najpiękniejszych rzeczy w życiu” - Barbara Czajka