Międzynarodowy Dzień Aszú 2022

AszúDay zostało zapoczątkowane dzięki węgierskiemu pisarzowi Dánielowi Kézdy, który jest nie tylko czołowym organizatorem lutowego cyklu winiarskich imprez Furmint February (Furmint Február) – Miesiąc Furminta, obchodzonego od 2010 roku, ale również Hárslevelűk Éjszakája (Nocy Hárslevelű) wydarzenia, które swój początek zapoczątkowało w 2014 roku.

To już szósta edycja tego międzynarodowego święta, kiedy to 10 grudnia 2022 roku, celebrujemy ten dzień ekskluzywnym i jednym z najwspanialszych słodkich win świata, jakim jest Tokaji Aszú. Jedno z najwspanialszych słodkich win dobrze komponuje się nie tylko z deserami lecz również z wytrawnymi potrawami.

Różnorodność aszú otwiera nieskończenie ekscytujące możliwości łączenia potraw i wina. Równie popularnym co foie gras, jest połączenie aszú z serami. Tutaj idealnie pasować będą sery dojrzewające, zwłaszcza pleśniowe. Im bardziej wyrazisty ser, tym słodszy powinien być aszú. W zależności od słodkości wina możemy zaserwować Brie oraz Comté dla aszú z najmniejszą ilością cukru resztkowego, Goat Chesse lub Triple Crème dla bardziej słodkich etykiet, aż po Roquefort i Stilton dla najsłodszych wydań aszú. Również bardzo dużym wsparciem dla aszú w kulinarnych wyzwaniach jest kuchnia azjatycka. Ten rodzaj kuchni jest dość intensywny, więc odpowiednie wino musi odpowiadać ich intensywności. Do słodkiej kuchni azjatyckiej serwujmy wina słodkie, zaś do kwaśnych potraw takie wina, w których po za cukrem resztkowym wyczuwalna jest wyższa kwasowość. Trzeba zwrócić jeszcze szczególną uwagę, iż ciepło gorących dań łagodzi cukier resztkowy w winie, a słodycz potęguje pikantność. Wśród potraw kuchni azjatyckiej spełniającej wysokie wymogi aszú, z pewnością sprawdzi się kaczka po pekińsku oraz wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym. Wracając jednak na europejskie stoły, mamy tutaj również szeroki wachlarz potraw. Możemy serwować je do kaczki, czerwonych mięs w słodkich sosach oraz białego mięsa z owocami.

Pod linkiem https://bit.ly/3FhLYU5 znajdziecie dużo dobrych adresów, gdzie dostępne są godne etykiety aszú.

Celebrujmy dziś Międzynarodowy Dzień Aszú i cieszmy się dobrą butelką aszú! Zaprośmy na kieliszek dobrego wina przyjaciół, ugotujmy coś i świętujmy z całym światem  #aszuday.