Podróż do serca Cricova

Cricova to jedna z dwóch największych winnych piwnic Mołdawii (sto dwadzieścia kilometrów korytarzy), która została wpisana w Księdze Rekordów Guinnesa. Jej historia rozpoczyna się w 1952 roku, kiedy to w opuszczonej kopalni piaskowca (służącego do budowy Kiszyniowa) zaczęto gromadzić wina. Dziś winiarnia "CRICOVA" jest wytwórnią państwową, a jej podziemna kolekcja sięga ponad dwóch milionów butelek, składowanych w specjalnie do tego celu przygotowanych korytarzach.

Przez cały rok panują tu idealne warunki do przechowywania wina (temperatura 12-14 ˚C oraz wilgotność na poziomie 80%). Poza wyprodukowanymi winami dojrzewającymi w piwnicach, znajduje się tu również kolekcja win Hermanna Göringa, a otrzymane symbolicznie wina przechowują tu Angela Merkel, Jose Manuel Barroso, Donald Tusk oraz inni wielcy tego świata.

W podziemnych salach można również skosztować win z tej winiarni; warto w szczególności zwrócić uwagę na wina musujące wytwarzane metodą tradycyjną, a w firmowym sklepie zakupić kilka butelek.