Różowa rewolucja prosecco w wydaniu Clâr De Lune.

Kojarzone bezsprzecznie z białym winem musującym prosecco, rozszerzyło w zeszłym roku swoją paletę barw o róż. W obliczu stale rosnących wymagań rynku, a także regulacyjnych spadków produkcji, Włoskie Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa oficjalnie zatwierdziło w 2021 roku nową apelację Denominazione di Origine Controllata Prosecco Rosé. W ramach tej apelacji dopuszczona została produkcja Prosecco w różowej wersji. Prosecco rosé powstaje z dwóch szczepów winorośli. Podstawą jest endemiczna glera, natomiast drugim dopuszczonym szczepem został pinot nero (pinot noir). Choć niektóre źródła podają, że historia łączenia tych szczepów do produkcji win musujących sięga blisko 130 lat wstecz, to dopiero ubiegłoroczne regulacje, ukazały światu to wino. Prosecco rosé produkowane jest z minimalnym udziałem glery (85%) i maksymalnym udziałem pinot nero na poziomie (10-15%).

Piera 1899

Pozostając w objęciach winiarni Piera 1899, sięgam po Clâr De Lune 2021 Brut Nature, różową elegancję łączącą lekkość i harmonię. To połącznie kwiatowego aromatu akacji, fiołków oraz owocowej nuty zielonego jabłka z odrobiną cytrusów, które daje złocista glera, z nutą czerwonych owoców od pinot nero. Delikatne musowanie, z urzekającym jasnoróżowym kolorem oraz owocowo – kwiatowym bukietem, tworzy to wytrawne wino świeżym i bardzo harmonijnym.
Ten Brut Nature w wersji Rose, będący w ofercie Le Barbatelle - Prosecco i Wina Włoskie świetnie sprawdzi się jako aperitif, jak również w połączeniu z drobnymi przekąskami i daniami na bazie ryby. A w porze śniadaniowej poleca się do jajecznicy z kurkami oraz świeżym, chrupiącym pieczywem.