Pan wina i jego Furmint 2017

Pan wina jak się go lokalnie nazywa, jest niekwestionowaną ikoną Tokaju! István Szepsy to człowiek legenda. Prekursor win wytrawnych w tym regionie, od najmłodszych lat swoje życie nierozerwalnie związał z winnicą oraz winiarnią. To też jeden z założycieli Royal Tokaji Borászati Zrt. oraz Királyudvar. Od końca ubiegłego wieku jest natomiast producentem cenionych na całym świecie win, będących bez wątpienia wizytówką Tokaju. Człowiek niezwykle skromny, skupiony tylko i wyłącznie na swojej pasji, poznawaniu, odkrywaniu, nadzwyczajnym zrozumieniu, silnej wierze i niekończącej sile woli. Człowiek, który od szóstego roku życia związał się z winnicą i poświęcił jej całe życie, aby tworzyć wina oddające w szczególny sposób styl Tokaju, ukazujący w pełni terroir oraz jakość, która skrywa się pod każdą etykietą, sygnowaną nazwiskiem będącym zarazem jedną z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych marek, jaką jest Szepsy.

Szepsy
István Szepsy - Furmint 2017

István Szepsy – Furmint 2017
Grona użyte do powstania tego wina zbierane zostały z parcel: Szent Tamás, Betsek, Hasznos, Bohomáju oraz Nyulas. Winogrona z powyższych winnic były przetwarzane oddzielnie, a wina fermentowane w stalowych kadziach oraz dojrzewane przez okres siedmiu miesięcy w nowych dębowych beczkach. Wino następnie próbkowane było w różnych proporcjach, aby finalnie stworzyć ostateczną mieszankę. 
Eleganckie w aromatach, z wyrazistymi nutami limonki oraz jabłka i gruszki. W ustach wyrafinowane i mineralne z długim posmakiem jabłka oraz moreli.