Mocny, tokajski gracz w ofercie Rafa Wino

József Váradi – jeden z najbogatszych przedsiębiorców na Węgrzech, właściciel i założyciel międzynarodowej linii lotniczej Wizz Air – postanowił siedem lat temu poważnie zająć się działalnością w sektorze spożywczym, a konkretnie w branży winiarskiej. Korzystając z pomocy i wiedzy Zsolta Vincze (obecnego Winemarkera Juliet Victor; prywatnie zięcia Istvána Szepsego), József Váradi nabył pierwsze pojedyncze parcele: Király, Betsek i Bomboly. Także sam István Szepsy odegrał w projekcie dużą rolę, czuwając w dużej mierze nad produkcją pierwszych roczników. Juliet Victor posiada obecnie w ofercie osiem prestiżowych etykiet. Głównymi odbiorcami zagranicznymi są Japonia oraz Wielka Brytania. Polska również ma swój mały udział za sprawą nowosądeckiego importera specjalizującego się Wina Węgierskie. Rafa Wino posiada w swoim portfolio aż sześć etykiet od Juliet Victor. Choć wszystkie reprezentują bardzo wysoki poziom, to na szczególną uwagę zasługują dwie najbardziej rozpoznawalne etykiety tego producenta:


Édes Szamorodni 2016 – o czystym i wyrazistym aromacie ciepłych i słodkich egzotycznych owoców, dopełnionych zielonym jabłkiem, dużą ilością miodu, nutą wanilii oraz bogatym aromatem orzechowo – tytoniowym, z domieszką przypraw. Usta pełne, zrównoważone i zarazem zachowawcze. Wysoki poziom cukru resztkowego wahającego się na poziomie 160 g/l, przy wysokiej kwasowości, wynoszącej 8,5 grama na litr sprawia, iż wino posiada znakomity balans i zarazem charakter, co w swej kategorii czyni je wyjątkowym.


Édes Szamorodni 2017 – bardziej rozwinięty aromatycznie: dominują morele, jabłko, suszone owoce, wysuwa się także nuta białej czekolady i moc wanilii. Na podniebieniu znajdziemy kandyzowane owoce tropikalne, słodycz jabłek i wyrazistość herbaty. Wspaniała struktura pozostaje w równowadze z ładnym szkieletem kwasowym.