Royal Tokaji First Decade Aszú 1996 5 Puttonyos z limitowanej edycji.

„Pierwsza dekada” z limitowanej edycji Royal Tokaji stanowi nieodzowną i znaczącą część tradycji winiarni, a zarazem symbol tego legendarnego regionu. O początkach Royal Tokaji miałem okazję wspominać już wielokrotnie, jednak warto kolejny raz przypomnieć, aby tak godne postacie ponownie wyłonić na światło dzienne. To nie kto inny, jak Hugh Johnson wraz z 63 lokalnymi winiarzami (na czele z Istvánem Szepsy) byli założycielami tej tokajskiej winiarni, której misją było przywrócenie jakości i produkcji najlepszych słodkich win, aby Tokaji Aszú po raz kolejny można było opisać hedonistycznymi słowami Ludwika XIV jako „król wina i wino królów”.

I nie piszę o tym bez przyczyny, ponieważ w pierwszej dekadzie (First Decade) w Royal Tokaji bardzo duży udział mieli między innymi: Dezső Pataky, dzięki któremu winiarnia zakupiła pierwszą własną parcelę (Mézes-mály) oraz najznamienitsze nazwiska Tokaju, dzięki którym powstały te historyczne wina. To właśnie trzej winemakerzy: István Szepsy (1990-1991), Samuel Tinon-Tokaj (1991-1995) oraz Károly Áts (1996-1999), stworzyli podwalinę pierwszych kroków na drodze do ożywienia wspaniałych win Tokaju. Należy tu również wspomnieć, iż w pierwszej dekadzie Royal Tokaji wytwarzał wyłącznie wina Aszú (od 5 Puttonyos wzwyż).
Powrót do przeszłości

Rok 2017 okazał się idealnym okresem, aby zajrzeć do historycznych piwnic winiarni i wydobyć z nich blisko 2050 butelek z pierwszej dekady (1990-1999) działalności Royal Tokaji. Specjalnie powołana komisja otworzyła i spróbowała każdą butelkę wina. W wyniku analiz okazało się, iż zawartość 1746 butelek była w idealnej kondycji. Wina zostały ponownie zabutelkowane i zakorkowane. Ponoć wina te zostały rozesłane tylko do trzydziestu głównych odbiorców na całym świecie.

Royal Tokaji Aszú 1996 5 Puttonyos z limitowanej edycji.
Według karty technicznej, wino powstało w klasycznym roczniku. Wina z tego rocznika charakteryzują się harmonią, z okrągłą kwasowością z dużą gamą przejrzałych moreli oraz nut tytoniowych. Grona aszú macerowano w tym przypadku w fermentującym moszczu przez dwa dni. Po zakończeniu fermentacji wino rozlano do 300 i 500 litrowych beczek z dębu węgierskiego gdzie dojrzewało przez okres ponad trzech lat. W efekcie powstało wino charakteryzujące się cukrem resztkowym na poziomie 137 g/l, kwasowością 10,8 g/l oraz zawartością alkoholu 11%.
Jest to bodajże jedyna butelka Royal Tokaji First Decade w Polsce, która skrywa dużą część historii Royal Tokaji jak również winiarskich gwiazd, a w tym konkretnym przypadku dzieła, którego dokonał Károl Áts.