PRZECHOWYWANIE WINA…

Na początku warto jest wspomnieć, iż nie każde wino nadaje się do kolekcjonowania i dłuższego przechowywania. Szacuję się, iż tylko 2-3% produkowanych na świecie win nadaje się do leżakowania (wina te posiadają tzw. potencjał dojrzewania – starzenia). Pozostałe wina powinno spożywać się w okresie 3-5 lat od zbiorów. Jednakże te najlepsze potrzebują około 10-20 lat aby ewoluować, rozwinąć się i ukazać swój charakter. Głównymi ingrediencjami jest kwasowość, taniny, alkohol oraz cukier. Do takich win należeć mogą na przykład włoskie Barolo, francuskie Bordeaux, węgierskie Tokaje jak również niemieckie Rieslingi.


Aby mieć wpływ na optymalne warunki trzeba przestrzegać kilku kluczowych zasad:

Temperatura – Wino jest bardzo wrażliwe na temperaturę. Najbardziej optymalnym miejscem byłaby oczywiście specjalnie przygotowana winna piwnica. Jednakże, nie każdy z miłośników win dysponuje takim pomieszczeniem, które zapewni odpowiednie warunki temperatury, wilgotności, dopływu świeżego powietrza, a przy tym posiadać regały od ziemi do sufitu. Jeżeli jednak nie dysponujemy takim pomieszczeniem to przynajmniej postarajmy się przechowywać naszą kolekcję w miejscach najbardziej do tego optymalnych. Sugerowana temperatura przechowywania-- win powinna wynosić od 10 do 14˚C, jednakże dopuszcza się szerszy zakres nawet od 7˚C do 18-19˚C. Ważniejsze natomiast jest to, aby unikać gwałtownych wahań temperatury, które mogą najzwyczajniej zepsuć wino.

Światło – skrupulatnie przechowywana kolekcja powinna stronić od światła, które niekorzystnie wpływa na ewolucję wina. Najlepszymi warunkami dla naszych butelek będzie wyciemnione pomieszczenie. Światło ma niekorzystny wpływ na wino i powoduje przyspieszenie dojrzewania wina. Jeżeli natomiast będziemy chcieli korzystać ze źródeł światła to na 100% musimy wyeliminować światło dzienne…niech to będzie np. słabe światło pochodzące z żarówki.

Ułożenie butelek – należy pamiętać, aby butelki w naszej kolekcji leżakowały w pozycji poziomej. Takie ułożenie butelek sprawia, iż korek ma cały czas styczność z winem, a taka sytuacja zapobiega wyschnięciu korka i kontaktu powietrza z winem. Należy również zwrócić uwagę (w przypadku piwniczek – pomieszczeń) na składowanie wina. Białe wina należy umieszczać jak najbliżej podłogi, gdzie temperatura jest niższa, natomiast wina czerwone powyżej.

Wilgotność powietrza – ma bardzo duże znaczenie tak jak temperatura i ułożenie butelek. Najbardziej optymalna wilgotność powietrza powinna wahać się w przedziale 70-80%, jednakże zbyt duża wilgotność może doprowadzić do pleśnienia korków. Jeżeli butelki będą leżakować w zbyt suchym pomieszczeniu korek zacznie wysychać i kurczyć się dając możliwość dostania się powietrza do wewnątrz butelki. Najlepszym miejscem byłaby w tym przypadku chłodna piwnica, ale jeżeli jej nie mamy możemy posiłkować się winiarkami, które w rozszerzonej wersji posiadają regulację wilgotności. Jeżeli natomiast posiadamy średniej klasy winiarkę możemy wspomóc się domowymi sposobami na zwiększenie wilgotności. Jednym z takich sposobów jest umieszczenie pojemnika z wodą, która zwiększy wilgotność w winiarce chroniąc przy tym korki.

I pamiętajmy, że każda piwniczka zaczyna się od jednej butelki!