Weingut Emmerich – siła frankońskiej rodziny

Weingut Emmerich

Frankońscy winiarze są bardzo dumni ze swojej bogatej, wielowiekowej historii. Uprawa winorośli w tym regionie sięga czasów Karola Wielkiego, który w 777 roku wystawił akt darowizny dla Hammelburga. Na terenach obecnej Frankonii, ówczesne klasztory uprawiały winnice na zboczach rzeki Men oraz Soławy, by produkować wina w szczególności na potrzeby liturgiczne oraz masowe uroczystości. Frankońskie winnice obsadzone są na podłożu ze zwietrzałych skał magmowych i piaskowca pstrego w okolicach Unterfranken i Spessart, glebach gliniastych, lessowych oraz wapieniach muszlowych w okolicach Wertheim i Miltenberg, jak również na podłożu triasowym na obszarze Steigerwald. Obecny areał to około sześć tysięcy hektarów upraw, które rozlokowane są w 23 rejonach i zarządzane przez ponad dwustu właścicieli winnic.

Niekwestionowaną wizytówką regionu jest silvaner, który od zawsze uważany był za sztandarową odmianę wina frankońskiego. Ta, pochodząca z Austrii winorośl przybyła na ziemie frankońskie w 1659 roku i przez ostatnie 400 lat zakorzeniła się na tutejszych wzgórzach, dając wina delikatnie owocowe, często bardzo mineralne oraz ziemiste. Prócz silvanera, w regionie bardzo mocno rozpowszechniony jest aromatyczny bacchus, scheurebe, wszechstronny riesling oraz oszczędny müller-thurgau. Z odmian czerwonych napotkamy spätburgundera, dominę oraz regenta.

U podnóża Schwanberg, położonego na północny wschód od malowniczego miasteczka Iphofen, uprawa winorośli zakorzeniona jest w miejscowej tradycji od ponad 1200 lat. Tutaj, na rozdrobnionych parcelach, od sześciu pokoleń rodzina Emmerich sprawuje pieczę nad dziewięcioma hektarami winnic. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza oraz doświadczenie, pozwoliły na stworzenie winnic, które w obecnej formie obsadzone są między innymi sylvanerem, gewurztraminerem, rieslingiem oraz kilkoma nowymi odmianami takimi jak: scheurebe, bacchus czy kerner. Z czerwonych szczepów spotkać można dominę, merlota oraz portugiesera. Dodatkowo rodzina Emmerich posiada historyczną parcelę obsadzoną ponad 100-letnimi nieszczepionymi krzewami winorośli, będącymi tradycyjnym mieszaniem nasadzeń. Parcelę porasta silvaner, riesling, gebler muskateller, gewürztraminer oraz autochtoniczny elbling.

Bardzo duże przywiązanie do rodziny oraz sześciopokoleniowej winiarskiej tradycji, tworzy silne fundamenty, na których opiera się marka Emmerich. Irmgard i Werner wraz z córką Silvią, jej mężem Milanem oraz bratem Martinem, tworzą świetny - pokoleniowy zespół, który pod kierownictwem Wernera, wyznacza kierunek obecnej filozofii winiarni.

„Praca w zgodzie z naturą łączy pokolenia” – Werner Emmerich

Mimo dość butikowej uprawy jak na frankońskie winiarstwo, Weingut Emmerich oferuje dużo, bo blisko sześćdziesiąt etykiet. W ofercie znajdziemy najróżniejsze wina, począwszy od klasyków odmianowych pochodzących z młodszych winorośli, poprzez wina jednoparcelowe, aż po perełki pochodzące z kilkudziesięcioletnich winnic. W tym przypadku dokonywane są selektywne zbiory, a następnie moszcz częściowo fermentowany i dojrzewany jest w beczkach przez okres około roku. Wybrane wina przechowywane są w małych beczkach przez kilka lat, zanim zostaną zabutelkowane i wypuszczone na rynek. Na szczególną uwagę w ofercie zasługują między innymi:

Scheurebe Winzersekt brut 2017

Weingut Emmerich

Wspaniałe bąble na aperitif. Leżakowane na osadzie przez okres ponad dwudziestu miesięcy, charakteryzują się owocową elegancją, w której dominują aromaty brzoskwini oraz liczi. Maślane nuty nadają całości szyku. Usta bardzo świeże oraz sprężyste. Zrównoważona kwasowość połączona z uwypuklonymi na podniebieniu owocami, tworzy spójną harmonię, która odwdzięcza się bardzo długim finiszem.

Rotling Trocken

Weingut Emmerich

Ta mieszanka pochodząca z gron czerwonych oraz białych emanuje bogatymi nutami malin oraz truskawek. W wersji wytrawnej charakteryzuje się dużą świeżością, lekkim ciałem i delikatną kwasowością. Sugestie kulinarne skupione są wokół carpaccio z polędwicy oraz miękkich, dojrzewających serów.

Riesling Kronsberg 2020

Weingut Emmerich

To jedna ze sztandarowych etykiet winiarni. Grona użyte do produkcji tego wina pochodzą z winnicy Kronsberg, zlokalizowanej w górnych partiach wzgórza. Pochodzący z młodych winorośli jest owocowy, żywy, świeży i dość delikatny. Dobry kompan dla grillowanych ryb oraz owoców morza.

Alter Fränkischer Satz 2018

Weingut Emmerich

To poważny gracz ze stajni Emmerich. Nazywane „starym zestawem frankońskim” jest winem powstałym z nieszczepionych winorośli, będących tradycyjnym mieszaniem nasadzeń winorośli. Ponad 100-letnie krzewy silvanera, rieslinga, gebler muskatellera, autochtonicznego elblinga jak również gewürztraminera, dały owoce, z którego powstało wino o złotawej barwie z ujmującymi aromatami dojrzałych owoców. Smak oraz charakter przywodzą na myśl chardonnay, jednakże zdolność oddania wapiennego terroir, jak również ujmujące pikantne tony gewürztraminera, tworzą przyjemne świeże wino o delikatnym kwasowym posmaku oraz długim finiszu.

Silvaner 2008 Selection Trocken

Weingut Emmerich

Na degustacyjnej liście znalazły się również między innymi: Silvaner Réserve 2013, Silvaner No.6 2019 z winnicy Julius – Echter – Berg, Gewürztraminer Hohenbühl 2020, Weissburgunder Kronsberg 2020, Domina Trocken 2017, Domina & Merlot 2011, jednakże niekwestionowanym wygranym został Silvaner 2008 Selection Trocken. Wino to powstało na 350-lecie wzmianki o frankońskim silvanerze. Nagrodzony BEST OF GOLD 2021 „Silvaner Premium”, charakteryzuje się delikatnym owocem przeplatanym nutami petrolowymi. Usta mimo upływu czasu są nadal bardzo świeże, owocowe, a kwasowość trzyma się bardzo mocno w ryzach. Piękne wino!

Emmerich

To jedne z nielicznych degustowanych przez nas etykiet podczas zorganizowanej przez Niemiecki Instytut Wina wizyty w Weingut Emmerich. Część oferty była już swego czasu dostępna w naszym kraju, jednak w chwili obecnej wina czekają na polskiego importera. A naprawdę warto, ponieważ to bardzo dobra jakość za jakże rozsądną cenę.