Tokaj Guide 2023 – praktyczny przewodnik po Tokaju

Szybkimi krokami zbliża się premiera piątej, najnowszej edycji przewodnika o regionie winiarskim Tokaj. Pierwsze wydanie tego przewodnika ukazało się w 2014 roku, a następnie zgodnie z zamierzeniami autora przewodnik ukazywał się w latach 2016, 2019 oraz 2021. Aktualne, stale rozbudowywane wydanie ukaże się trzeciego października bieżącego roku. Przewodnik wydany będzie w dwóch językach; węgierskim oraz angielskim. Około 600 stron zawierać będzie mnóstwo informacji o tym majestatycznym, pełnym historii, węgierskim regionie winiarskim.


W najnowszej edycji, Ripka Gergely opisze na trzystu stronach blisko 170 tokajskich winnic. Pozostała część przewodnika zawierać będzie przydatne informacje o punktach gastronomicznych, wartych odwiedzenia restauracjach, hotelach i miejscach noclegowych, atrakcjach turystycznych, zabytkach oraz wydarzeniach winiarskich.

Tokaj Guide w dużej mierze poświęcony jest tokajskim winiarniom, ich lokalizacji oraz zawiera przydatne informacje jak: wzmianki o winiarzu, roku założenia winiarni, areale nasadzeń, uprawianych szczepach, rocznej ilości produkowanych butelek, możliwości zakupów, noclegu, dostępu komunikacyjnego oraz wielu innych. A wszystko to skrzętnie posegregowane na winiarskie miasteczka, jak Tokaj, Tarcal, Mád, Szerencs, Rátka, Tállya, Abaújszántó, Bodrogkeresztúr, Erdőbénye, Olaszliszka, Tolcsva, Hercegkút i Sárospatak. Opisom winiarni towarzyszą bardzo dokładne mapy z naniesionymi winnicami i pojedynczymi parcelami. Prócz powyższego, w przewodniku znajdziemy między innymi rekomendowane wina do degustacji oraz zakupu, oraz winiarnie wyróżnione i zasługujące na obowiązkowe ich odwiedzenie.


Tokaj Guide to nie tylko przewodnik. To skryta na około sześciuset stronicach, historia winiarskiego regionu Tokaj jak również 500 letnia tradycja produkcji win. Uzyskamy tu również informacje o jakości poszczególnych roczników win, których historia rozpoczyna się w 1524 roku.

Jeśli kochacie wina tokajskie oraz planujecie odwiedzić ten malowniczy region, to Tokaj Guide jest obowiązkową pozycją w biblioteczce i oczywiście towarzyszem każdej wyprawy. Niedostępny niestety w Polsce, może zostać Waszą własnością w Tokaju. Tu prawie w każdej winiarni czy restauracji dostaniecie ten bogaty przewodnik w bardzo rozsądnej cenie.